Janek Wagner (mazal / mazač z webu Pedagogické info) v akci

Janek Wagner (mazal / mazač z webu Pedagogické info) v akci

Janek Wagner byl kdysi editorem České školy. Prý byl velmi tolerentní k jiným názorům. To je ale historie, podobná tomu, za kolik byla ovce za krále Holce. Nyní tento pověstný čistič maže a vyhazuje lidi jak z diskuzí Falešné pedagogické komory, tak i z webu Pedagogické info. Postupně se Janek Wagner totiž proměnil (koho mi to jen připomíná?) ve zlostného a ješitného starce, který se zřejmě zhlédl v heslu „kdo maže, te jede“.

Aš si dělá, co chce, ten starý ješita. Prostě odkryl karty a je mu do nich vidět. Je velmi smutné, jak se diskuze na webu Pedagogické info, kam občas může zavítat i normální pedagog, mění ve smradlavou tůňku. Je to také ostuda, která dělá nehezký obrázek pedagogům. V podstatě tu není jiná diskuze, kde by se tolik nadávalo na neziskovky, kde by každá odborná zpráva byla komentována jako mrhání penězi, stejně jako různé granty a projekty. Stačí si přečíst dvě, tři diskuze těch několika kuňkalů a můžete to psát za ně. Malá zkouška, nahodím obvyklý titulek: „Podle zjištění odborníků práce s tablety zvyšuje dovednost žáků ověřovat informace“ a sázím, že se do deseti minut objeví od stejných firem stále to stejní. Hlas A: „To bych chtěl ty odborníky vidět. Dneska je oborník každý. Za peníze zkoumat takové pitomosti!“ Hlas B: „Jo, to je ta serešova neziskovka. To se jim grantík hodil, že? Penězovody nesmí vyschnout.“ Hlas C: „A nejhorší je, že se brzy objeví další a další penězovody k oněm neziskovkám. Navíc budou vznikat nové jako houby po dešti.“  Hlas D: „Proč se neptají lidí z praxe? Na učňák s nima, kde nepřizpůsobiví raději prodají tablet, než by se učili.“ Karvaiová: „Proč se nikdo neptá mě? Já jsem speckařka, rozumím všemu a jak to, že nejsem taky odborník?“ A tak dále a tak dále. Opravdu, Pedagogické info je pomník hlouposti, který v diskuzích stavějí pedagogičtí pomatenci a který dělá ostudu všem pedagogům celé naší krásné země, byť ve vzdělání poněkud necivilizované.

Co je ale komické na Janku Wagnerovi, který to bahýnko vesele přehrabuje, je ten dvojí metr. Sám se onehdy rozohnil:  „Jsem jako bývalý editor webu Česká škola znepokojen vývojem v moderování diskuse na České škole, kdy jsou bez varování a beze stopy mazány příspěvky“.  A hned se přidala celá ta klaka, kteří ze sebe dělali div ne mučedníky a s pláčem volali: „Budeme si ve sborovnách šeptat, co se neodvážíme říct veřejně, protože bysme byli bez práce.“  Nebo: „Editor nezabíjí jen Českou školu, zabíjí svobodu a demokracii“. Nebo: „Svoboda slova je hodnota, za kterou bychom měli stát.“ Člověk má z toho málem pocit, že na rozdíl od webu Česká škola je Pedagogické info skoro ostrůvkem, kam se jako na poslední místo sešli zastánci internetové svobody, protože je tam každý názor oslyšen. Ježkovy oči! Nic není vzdálenějí realitě. Je to stejné místo „svobody“, jako Kostnický koncil nebo ústřední výbor. Tím, že několik bulíků o sobě prohlásí, že jsou mudrci, moudrosti nenabudou. Stejně tak svobodné vyjadřování není o tom, že se týká jenom nás, ale že se týká všech. Tedy i těch, se kterými nesouhlasím – pokud vyjádří svůj názor slušně.

Ale rozbijme tu směšnou iluzi. Protože Janek Wagner nemá pověst čističe nadarmo. On sám nejen na FB, ale i na Pedagogickém infu často maže a blokuje diskutující. Včera, dnes i zítra. Mají jiný názor, pryč s nimi. Nedávno byl další na řadě diskutující jménem Jeroným Pražský. Vysmál se zdějším nenávistníkům, samozřejmě slušně, ovšem vtipně a sarkasticky, několikrát se zeptal – a byl smazán. Bez varióvání a beze stopy. A to je pointa. Můžete si třeba soukromě myslím, že Janek Wagner není chytrý ani malinko, ale je třeba upřímně napsat: o tom nemáme důkazy v podobě jeho IQ testu. Mohu se tedy mýlit, když vyslovím hypotézu, že jeho IQ nepřesáhne 75 bodů. To všechno jsou ale jen domněnky. Ale existují jasné důkazy, že Wagner je pokrytec. To, co druhým vyčítá, sám v ještě horším měřítku dělá: na jeho webu jsou bez varování a beze stopy mazány příspěvky. Budiž to tedy zaznamenáno.