Gang Rychlé šípy, sražený z piedestalu.

Gang Rychlé šípy, sražený z piedestalu.

Po celé generace jsou Rychlé šípy Jaroslava Foglara vzorem. Celá tato pětice chlapců, zejména pak jejich vedoucí, Mirek Dušín, přešla do naší mluvy jako vzory čestného chování. Rychlé šípy pomáhají slabším a nikdy nelžou. Už jsem se jejich fenoménu v jednom blogu věnoval. Tentokrát to bude méně o sexu, ale více o hodnotách. Nedávno jsem se totiž vrátil ke knize „Stínadla se bouří“ a byl jsem zděšen. To, co v tomto příběhu Rychlé šípy dělají, není správná volnočasová aktivita, ale řádění gangu mladistvých. Posuďte sami. Už to, že se jako obyvatelé jiné čtvrti míchají do záležitostí Stínadel a hrají zde svoji hru o moc, při které se neštítí doslova ničeho. Během svého řádění nejen lžou, kradou a podvádějí, ale dopouštějí se i dalších zločinů: hned několikrát je ve hře § 178 neoprávněné vniknutí na cizí pozemek, nechybí § 270 porušování autorských práv, je tu i § 228 poškozování cizí věci a také § 180 neoprávněné nakládání s osobními údaji. K tomu je třeba přičíst i § 225 rvačka, § 173 loupež a § 221 ublížení na zdraví. A co je snad nejhorší, mají i spoluúčast na § 302, což je týrání zvířat! To jsou trestné činy. Rád bych upozornil jmenovitě na některé případy z knihy, ale je to čtení jen pro silné nervy!

Mirek Dušín lže

V určité fázi Mirek nechce chodit do stínadel. Hledá výmluvy a mlží, což ostatní členové Rychlých šípů nechápou. Lže a vykrucuje se – a proč? Protože zaostal ve škole a nechce to ostatním přiznat, aby se neshodil. A tak sedí doma a učí se. Má špatnou náladu a dokonce Jarkovi Metelkovi ani na rozloučenou nepodá ruku! Co to je za přátelství, že nemůžete kamarádům říct pravdu? Jsou snad banda šprtů, že jim pár špatných známek kazí reputaci a musíte se za ně stydět? Podivný moment a právě kvůli těmto Mirkovým lžím se Rychlé šípy dostávají až na hranu rozpadu. Dokonce se na čas spolčí i s Bratrstvem kočičí pracky. Kde jsou jejich mravní zásady? Kde je jejich čest?

Rychlé šípy podvádějí

Celou sérii nečestného chování předvedou Šípáci v interakci s klubem Rezavých klíčů. Nejprve jim při hledání informací vniknou do klubovny bez jejich souhlasu, což si odůvodňují poněkud svérázně: je to OK, protože „nic neukradnou a nerozbijí“. Pak v klubovně šmejdí a když najdou kroniku, hned si z ní opisují tajné údaje. Poté Rezavé klíče hezky vypečou ve stylu „za dobrotu na žebrotu“. Hoši z Klíčů jim poskytnou opravdové klíče a plán místa, kde lze nalézt „cenné věci“. Rychlé šípy na místo vniknou, najdou plánek k Vontské kronice a skrýš bez skrupulí vyberou. Pak Rezavým klíčům vrátí již bezcennou mapku a ještě je v přesile zmlátí. Není to nic, co jim slouží ke cti, že?

Rychlé šípy loupí

Když Rychlým šípům na jejich toulkách ukáže Široko svého Ježka v kleci, okamžitě se na něj vrhnou a snaží se mu Ježka ukrást. Co jiného je jejich jednání než „kdo proti jinému užije násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci“? Tohoto napadání a snahy o krádež se dopouštějí opakovaně a nakonec to skončí těžkým úrazem Široka, který se při úniku před agresory zřítí ze střechy. Jak to, že Rychlé šípy neskončili v nápravném zařízení?

Hloupé Rychlí šípy

Mimochodem, který normálně myslící člověk by mohl věřit tomu, že plán Tleskačova kola, skrytý v Ježku v kleci, by mohl způsobit revoluci v dopravě? To si opravdu mysleli, že lidstvo ovládne oblohu na létajících kolech, které vymyslel středoškolský učeň? Neumějí snad základy fyziky? Co je v těch školách učili? Někdo by řekl, že Rychlé šípy jsou snílci, já ovšem myslím i na základě jejich jiných „dobrodružství“, že je to znak hlouposti. Příběhy Rychlých šípů vznikly v roce 1938 a třeba právě v tomto roce se na obloze objevil (mimo jiné) vynikající letoun Aero A-304, který pak sloužil desítky let. Kam na podobné letouny s nějakým létajícím kolem, který se pohybuje pomocí šlapání! Rychlé šípy se snad nedívali na oblohu nad svou hlavou a jako kluci neznali tehdejší letecký park? Zapoměli, jak skončil jejich vlastní pokus, při kterém Rychlonožka jen zázrakem neskončil v invalidním důchodu, samozřejmě za škodolibého přihlížení ostatních?

Nelítostné Rychlé šípy

Nejdrsnější pasáž jsem si ponechal nakonec. Ještě teď se mi svírá srdce při pomyšlení na bezcitné jednání Rychlých šípů. Když neoprávněně drží ve svém vlastnictví Vontskou kroniku, Vontové – kterým logicky patří – jim zajmou psa Bublinu. Navrhují čestnou výměnu. Tři nejmladší Šípáci jsou pro, ale Mirek Dušín a Jarka Metelka je přesvědčí, že mít kroniku je důležitější. Vždyť s její pomocí mohou ovlivňovat i volbu Velkého Vonta! Rozhodnou se tedy, že Vonty oklamou, na místo setkání přijdou bez kroniky a nějak Vonty ošálí. Jenže Vontové nejsou blbci a nejapný plán / neplán Rychlým šípům nevyjde. Zato spatří ve sklepení zbídačelého a vyhladovělého psa, který je radostně vítá. Dobré zvíře netuší, že od něho zase odejdou a nechají ho cizím napospas. I přesto, že vidí, v jak špatném stavu se jejich klubový pes nachází, Rychlé šípy nedbají. Běhají po Stínadlech, domlouvají volební koalice a čas běží. A když pak domluví násilné osvobození Bubliny, mnoho dní po jeho ztrátě, je pozdě. Pes je po mnoha dnech utrpení hladem a zimou už mrtvý a Rychlé Šípy ho pohřbí. Prý se na místě jeho hrobu, až půjdou kolem, „vždy zastaví“. Hezká starost o někoho, kdo byl roky nedílnou součástí klubu! No, hlavně, že jim zůstala ta kronika, ze které už stejně všechno důležté opsali do svého časopisu.

Rychlé šípy pro mě zkrátka nejsou žádné vzory a každý by měl zvážit, nakolik je tahle kriminální banda vhodná jako dětská četba. Já bych ji viděl tak na katagorii 18+.

Pro hloubější ponor doporučuji web bohoušek.cz a k tématu zejména text o Tleskačově kole

       

Tags: , , , , ,