Transport naživo. Skvělý nápad pro budoucí logistiky!

Transport naživo. Skvělý nápad pro budoucí logistiky!

 V roce 1994 / 5 vytvořil génius Chris Sawyer počítačové hry Transport Tycoon a Transport Tycoon Deluxe (neboli Dopravní magnát) . Hráč ovládá dopravní společnost, která přepravuje suroviny, zboží i pasažéry po silnici, železnici, vodě i letecky. Města se rozrůstají, obyvatelé měst se shlukují na nádražích a letištích, přepravní technologie se vyvíjejí a na konci hry už hráč staví dopravní prostředky budoucnosti. Hru je možné hrát i s konkurujícími společnostmi, které ovládá počítač, ale to není tak zábavné, neboť jenom překážejí a člověk je brzy porazí. Hra využívá isometrického pohledu ve dvourozměrném zobrazení s bitmapovou grafikou ve 256 barvách. Hra je právěm označována za jeden z nejlepších dopravních simulátorů a to hlavně pro svoji hratelnost, na kterou nedokázal navázat žádný z nástupců a já dodám – až do dnešní doby. Není náhodou, že si hra udržela svůj status lstále hrané legendy a v roce 2004 se objevila hra OpenTTD. To je klon hry Transport Tycoon Deluxe, který vychází z původní hry, ale některé prvky však výrazně vylepšuje a již tak dobrou hru dále rozvíjí. Na OpenTTD je skvělé, že si ji můžete stáhnout zdarma a to pro většinu známých operačních systémů, včetně Windows. Ti, kdo věří na hratelnost a nenechají se opít rohlíkem nabušené grafiky (kterou tahle hra rozhodně nemá), neváhejte a stáhněte si hru zdarma!

Proč o tom ale píšu? Nejen proto, že jsem tuhle gamesu uvedl v „Moderní didaktice“ jako jeden z příkladů skvělé edukativní počítačové hry. Napsal mi Jiří Jína: „Jsem hrdý na můj nápad přenesení do reality staré počítačové hry Transport Tyccon. Postavím ze všemožných hraček různá stanoviště, tzv. mapu (hory, řeky, lesy, firmy) a moje děti (2 a 4 roky) staví koleje pro elektrické mašinky a pak nakládají a převáží suroviny. Například dřevo z lesa do pily a z pily do města na stavbu domu. Nebo zvířátka na porážku a z porážky jídlo do města do restaurace. Myslím, že je to učí řešit mnoho problémů.

Líný učitel: Miluju Transport Tycoon a tohle se mi hodně líbí! Pracujete i s kapacitou vagónků a hromaděním materiálu a podobně?

Jiří Jína: „Jedním z cílů je třeba postavit střechu u rozestavěného domu. Máme málo nákladních vagónu tak to dlouho trvá, kluci to vozí poctivě pomalu. Vozí dokud není hotovo nebo nedojde les. Z jedné strany pily hodí strom a z druhé si vezmou kostičku na střechu. Takže nepřepočítávame. Ale je to dobrý nápad to promyslet i takto.“

Líný učitel: Paráda. Předpokládám, že k upgrade mašinek tak jako ve hře nedochází . Ale možná byste mohl časem doplnit leteckou a automobilovou dopravu!

Jiří Jína:No, to nedochází. Děláme to, co nakoupené hračky dovolí.

Rozhodně jde o skvělý nápad, parádní ilustraci gaminizace a já nominuji milého kolegu na titul edukační táta roku! A také další inspirace na PC lze lehce najít.

Tags: , ,