Telenovela z MŠMT

Telenovela z MŠMT

Viděli jste v předchozích dílech:

Novou náměstkyní pro řízení sekce sportu a mládeže se stala Simona Kratochvílová. Výběrová komise ji vybrala z celkem šesti uchazečů o tento post. Ve výběrovém řízení uspěly dvě kandidátky, Kratochvílová ale dostala více bodů. Simona Kratochvílová je absolventkou vysokoškolských oborů andragogiky a také strategického managementu a marketingu. Sportu se ale nikdy nevěnovala. Opakuje se tak situace jako u samotné ministryně. Ani Valachová se totiž školstvím nikdy expertně nezabývala, stala se však záchranou strany poté, co ve funkci skončil expert strany na resort Marcel Chládek. Výběr komise ale vzbuzuje kontroverze nejen pro odborné nedostatky nové náměstkyně. Žena měla v minulosti i problémy se zákonem. Nedávno musela vysvětlovat situaci, kdy v ministerském autě s majáčky pronásledovala sanitku, která převážela ministryni školství Kateřinu Valachovou, když na konci května letošního roku zkolabovala. Sama Valachová následně připustila, že její podřízená chybovala, a veřejnosti se omluvila.

S Valachovou má Kratochvílová silné přátelské vazby. Spolupracovaly spolu již v sekci pro lidská práva ministra Jiřího Dienstbiera. Jak to řekl Miroslav Pelta? Takto: „Ony spolu bydlely, měly se spolu… krásně si spolu rozuměly. Pak jim ale řek ministr ze sociální demokracie, že už to takhle dál nejde a chystá se na ně mediální útok. A tak se Simona musela den ze dne vystěhovat od Katky.“ Svou personální politikou ministryně Valachová překvapila již poněkolikáté. Naposledy sklidila velkou kritiku, když svým poradcem jmenovala odsouzeného Karla Březinu.

V dnešním díle:

Kateřina Valchová už není ministryní, ale korupce, bující v době jejího šéfování její politickou kariéru překvapivě nepotopila. Dotační kauza fotbalového bosse Miroslava Pelty a úředníků ministerstva školství, Simony Kratochvílové a Zdeňka Břízy, nabývá obřích rozměrů. Policie podezřívá skupinu, že podvody se sportovními dotacemi způsobila škodu úhrnem za téměř půl miliardy korun. „S předsedou to nevypadá dobře, vyšetřovatelé údajně zjistili chyby v dotacích za zhruba 500 milionů korun, za to jim hrozí až osm let za mřížemi,“ řekl dobře informovaný zdroj z fotbalového prostředí. Policie sledovala Peltu a spol. několik měsíců, než usoudila, že má dostatek důkazů pro jejich obvinění. Kratochvílová měla před čtyřmi lety na starost vyhlášení dotačních programů pro sport pro roky 2017 až 2019. Už při formulaci jejich podmínek však měla být v úzkém kontaktu s dlouholetým fotbalovým bossem Miroslavem Peltou, který ještě tehdy Fotbalovou asociaci řídil. Pelta a Kratochvílová měli milenecký vztah, scházeli se v bytě fotbalové asociace na Senovážném náměstí v Praze. Za to se Simoně Kratochvílové mělo od Pelty dostat patřičného díku. Přijala poukaz na dovolenou ve výši 200 tisíc korun, v březnu 2017 díky tomu vycestovala náměstkyně resortu školství na Seychely. S Peltou se údajně také domluvila na tom, kterým dalším 21 konkrétním žadatelům ministerstvo poskytne dotace v programu Podpora materiálně technické základny sportu. Nezákonně tím podle obžaloby ovlivnili rozdělení nejméně 454 milionů ze státního rozpočtu.

O Karla Březinu se také zajímala policie v kauze sportovních dotací pro sport. Působil jako poradce ministerstva školství a za své rady inkasoval celkem 212 tisíc korun. O jeho práci ale neexistuje žádný záznam, veškeré své služby prý poskytoval formou ústní konzultace.

V dalších dílech uvidíte:

Pelta sedí ve fešáckém vězení, kde má VIP celu se vším komfortem. Spoluvězni jí říkají „Peltův hotel“ a kdo je na něj hodný, může se s Peltou v jeho cele dívat na plazmě na fotbal. Dozorci jim k tomu grilují steaky a nosí pivko. Kratochvílová byla také ve výkonu trestu, ale otěhotněla s jedním z dozorců a dostala milost prezidenta republiky. Práci si našla v kantýně Ministerstva školství, kde rozhoduje o nákupu koblih a rohlíků. Doufá, že až ji skončí podmínka, tak povýší do vyšších pater ministerstva. Možné to je! Opět tam totiž má svou nejlepší „kamarádku“. Kateřina Valachová se totiž pohádala na předsednictvu s vedením ČSSD (kde jí kvůli copu posměšně říkali Marfuša) a přestoupila do ANO. Nová ministryně školství Jermanová si ji vybrala jako svoji náměstkyni. Kateřina má na starosti školní bufety, návrat povinné maturity z matematiky a dotace. Místopředsedovi Poslanecké sněmovny Václavu Klausovi ml. z toho vzteky praskla žilka na čele. Karel Březina, který dlouhá léta radil MŠMT v otázkách sportu a především sálového fotbalu, se stal předsedou Fotbalové asociace České republiky. Valachové poslal klíče od bytu na Senovážném náměstí. Ale s kým se tam bude Kateřina scházet? S ním? Se Simonou? Nebo budou všichni tři čekat, až se zastaví Míra? Uvidíte v dalších dílech naší telenovely…

 

Tags: ,