Vánoční speciál: jak učitele vidí „svět“ prostřednictvím vánočních dárků

Vánoční speciál: jak učitele vidí „svět“ prostřednictvím vánočních dárků

Vánoční čas si žádá vánoční blog. Tentokrát se bude týkat vánočních dárků pro učitele. Některé zahraniční články se týkají vhodnosti dárků, totiž tomu, zda je vůbec etické učiteli nějaké dárky dávat. Jako nejvhodnější řešení přicházejí s tím, že nejlepší jsou společné, celou třídou vymyšlené dárky. Tady myšlenky na nějaké podplácení nepřipadnou vůbec do úvahy. Ale protože všichni víme, jak je taková shoda těžká, učitelé budou jistě i nadále dostávat mnoho dárků i individuálně. Na konec školního roku, na svátek nebo právě na vánoce.

Mě zajímalo, jak vlastně učitele vidí „svět“. Minimálně tedy svět internetového obcjodu. Existují totiž desítky, možná stovky webových stránek s názvy „30 Best Christmas Gift Ideas for Teachers“ nebo „Top 10 Best Christmas Gifts for Teachers“  a podobně a je jistě zajímavé, co je považováno za ideální dárky pro učitele. To totiž velmi vypovídá o tom, jak jsou učitelé vnímáni. Prošel jsem mnoho těchto stránek a nyní o tom podávám svědectví.

Hrníčky

Zjevně jsou učitelé považování za maniaky přes hrníčky. Není snad stránka s učitelskými dárky, která by nějaké nedoporučovala. Jsou se vtipnými, rádobyvtipnými nebo dojemnými nápisy. Třeba „Učím mladé lidičky“ nebo „Učitelé mění svět“ anebo „100% studentských slz“ či „Nevystrašíte mě, jsem super učitel“ a mnohé další. Mě se nejvíce líbí: „Učitelé, kteří milují učit, učí žáky, kteří se milují vzdělávat“. Zajímavé je, že už méně jsou v nabídce čaje nebo káva. Pití do hrníčku si si musí učitel zjevně doplnit sám. Na to konto mám zkušenost, že sborovny preferují různé ovocné a bylinkové čaje, neboť na mnoha školách nebyl klasický černý čaj úplně lehce dosažitelný.

Krémy na ruce

Viditelně jsou učitelé považováni za nějaké zemědělce, sklízející bavlnu. Těch krémů na ruce jsou v nabídkách úplné vagony, některé jsou i popsány přímo jako „pro učitele“. Samozřejmě, naše kolegyně mohou tu a tam nějaké využít, já si ale ruce nenamazal za desítky let praxe ani jednou. Nenapadá mě důvod, proč bych to měl dělat a proč to učitel vlastně potřebuje. Vysuší se mu ruce z toho, jak obrací listy sešitů? Občas jsou jako dárky pro učitele doporučovány i krémy na nohy, zřejmě jsme zařazeni i do kategorie pracujících chodců. To ovšem není daleko od pravdy, některé školy jsou nejen bludiště pavilónů, ale třídy a kabinety jsou od sebe i notně vzdálené a ty schody! Nehledě na to, že jsou i školy, které mají různé budovy a přebíhání o přestávce z budovy do budovy je v rozvrzích učitelů obzvláště „populární“. Stejně tak stíhání dozorů ve vzdálenější školní jídelně. Na to není třeba krém na nohy, ale maratónské běžecké boty.

Tašky

V představách veřejnosti učitelé stále něco nosí, tedy jsou vhodné dárky tašky, velké a objemné, nejlépe personalizované. Taška s nápisem „paní učitelka Janáková“ má jistě potenciál kolegyni Janákovou potěšit. Samozřejmě, pokud bude taška vhodného tvaru a velikosti, což není tak snadné trefit. Ovšem jít s taškou, která prozrazuje učitelku, do supermarketu – to zase nemusí být úplně ideální imidž. Učitel s plnýma rukama je ovšem představa, která je blízká realitě, zejména na základní škole. Tam různí pedagogové pobíhají po chodbách s bedýnkami, krabicemi nebo stohy sešitů úplně běžně. Zato gymnaziální učitel by nepochybně ztratil tu vážnost, kterou se tam mnozí snaží bůhvíproč navodit, kdyby běhal s banánovou krabicí nebo duhově barevnou taškou. Suchaři!

Sešity a bloky

Tak těch není nikdy dost. Mnoho učitelek (úmyslně zmiňuji kolegyně, u kolegů jsme se s tím nesetkal) jsou doslova fetišistkami produktů z papírnictví. Zejména pak právě notýsků a bloků. Proto každý takový papírem vonící sešit nebo bloček zejména s pěknou grafikou, rozehřeje srdce učitelky. Tak hlavně do něj nepsat špatné známky! Dokonce znám některé kolegyně, které nedokáží odolat a mají na jeden rok hned několik diářů, aniž by je potřebovaly nebo do nich dokonce zapisovaly. Je to jejich každoročně zakládaná sbírka? Listují s nějakou podivnou radostí prázdnými listy s daty? Hledají snad ztracený čas? Kdo ví, já jsem toto tajemtsví doposud neodhalil.

Drogerie obecně

Mnoho webových stránek doporučuje také různé drogistické zboží, zejména pak koupelové prostředky. V jejich představách totiž učitel, pro příchodu ze školy domů, jako první věc sebou plácne do nějaké relaxační koupele. Takže se mu údajně hodí všelijaké ty soli, koupelové bomby, pěny a podobně. A také svíčičky, zřejmě k nějaké té koupelové romantické chvilce a vhod přijdou i různá drbátka. V každém případě, i když ve škole existují žáky s chutí komentované výjimky, učitelé jsou obecně považováni za čistotné tvory, kteří mýdla, pěny do koupele a podobné věci využívají, ba dokonce ocení. A takový obraz není k zahození.

Trička

Velkým hitem nabídek jsou i trička, na kterých jsou podobné nápisy jako na hrníčcích, ale i některé specifické. Například „Učitelská síla“ nebo „Učitelé milují léto“ či „Vliv dobrého učitele nelze vymazat“ nebo „Nebuď žárlivý, když vypadám dobře jako učitel“ anebo „Podporuj učitele, tím podporuješ děti“. Osobně na mě sedí „Opravdový muž se žení s učitelkou“, což se mi už povedlo jednou a to ještě není všem dnům konec. Můj favorizovaný nápis ovšem je „Mnou oblíbení lidé mi říkají učiteli“. Některá trička přinášejí i texty, nad kterými je třeba se trochu zamyslet, dokonce přímo s edukačním obsahem (od dějepisu až po chemii), jiná jsou kapku vychloubačná, například: „Učitel? Preferuji název vzdělávací rocková hvězda“.

Sladkosti

Učitel má v představách mnohých stejné stravovací návyky, jako jeho malí žáci. Proto je do něj třeba cpát čokolády, co se do něj vejde. A různé bonbóny a všelijaké sladkosti také. Je zajímavé, že ty sladkosti nejsou nijak zdravé, žádné výživné proteinové tyčky bez cukru. Spíše gumoví medvídci, maršmelouny a podobné lepkárny. Některé v zahraničních školách všeobecně oblíbené sladkosti nemají na našem trhu obdobu. Zvláštní kategorií jsou sladkosti vyrobené samotnými žáky, to ale nebývá přímo vánoční dárek.

Ostatní

Ne už tak četné jsou doporučení na učitelovým jménem opatřené náramky, razítka, poháry, omalovánky, tabulky na zeď a mnohé další předměty. Také penály, pravítka, pera – jako by byl učitel žákem, který musí být plně vybaven. V podstatě na všechno jde vytisknout nebo vyrýt nápis „the best teacher ever“ nebo něco podobného. Zvláštní kategorií jsou květináče s různým obsahem, zejména s kaktusy. Tady se počítá s prázdninami a nízkou náročností na údržbu, což je chytré.  Na závěr uvádím útržek vtipného blogu „Nápady na učitelské vánoční dárky, psáno učitelkou“, kde kolegyně rovnou uvádí, že by nechtěla jako dárek učitelé neměli dostávat:

„Hrníčky na kávu: naše skříňky doma i ve sborovně jsou plné! A někteří z nás čaj ani kávu ve škole nepijí.

Levné kosmetické výrobky: žádné neznáme bomby do koupele bych nepoužila a jako kosmetiku já i kolegyně používáme jen léty osobně prověřené značky.

Čokoláda – sice ji všichni učitelé milují, ale zároveň nechtějí být tlustí jako bedny.

Alkohol – i když to není špatný nápad, lidé mají svůj vlastní vkus. Poukaz do hospody je mnohem lepší!“

Odkaz na další „teachers“ inspiraci jen pro osoby starší 18 let!

 

Tags: , ,