Škola snů? aneb za peníze štěstí a pěknou školu nekoupíš…

Škola snů? aneb za peníze štěstí a pěknou školu nekoupíš…

Základní škola Chýně hostila letošní setkání ředitelů, respektive skupiny s názvem Trvalá obnova školy, kde jsem měl tu čest lektorovat jeden seminář. Pan ředitel v roli štědrého hostitele prováděl účastníky svou školou a neskrýval její klady a zápory. Škola s kapacitou 450 žáků je ojedinělá nejen rychlostí stavby (necelý rok), ale i cenou (250 milionů korun). A nejen to vede k zamyšlení, jak se s takovou sumou naložilo a zda je vůbec o co stát. Ještě dodám, že aktuální vedení školy se k projektu prakticky nemohlo vyjádřit a každou i drobnou změnu muselo vybojovat nebo je nuceno mohutně improvizovat. Nebudu se nyní zaměřovat na věci, které lze přičítat nezaběhlosti školy (má za sebou první školní rok), ale především na ty systémové, které nepominou ani za pět let.

Nechci být příkrý, ale podle mého názoru se celý koncept školy blíží velké blamáži. Projekt působí, jako by nikdo z projektantů vůbec o vyučování nic nevěděl, stavba je zatraceně předražená v poměru cena / užitnost. Pokud bych stavěl školu z boxů, za pětinu, možná i desetinu ceny bych měl školu hezčí, ekonomičtější a funkčnější. Byla by od českých výrobců a vypadala by mnohem lépe! Škoda. Ale jak jsem psal na začátku: stavba klima školy nedělá. Ovšem může zatraceně pomoci tomu, aby se do ní žáci těšili o něco více.

 

Každý si sám může najít mnoho staveb, jako je tato energeticky úsporná škola ve švédském městě Motala. Stavba obdržela ekologickou certifikace Swan, která dokládá, že příslušný produkt je zdravý, kvalitní a má minimální dopad na životní prostředí. Kvalitní vytápění, chlazení i větrání zajišťuje, že děti dýchají čistý, stále čerstvý vzduch, zcela zbavený prachu či pylů.

A nebo je libo z boxů něco vznosnějšího?

Mateřská školka v Jihlavě, vyrobená za 5 týdnů, postavená za 8 týdnů, českým výrobcem KOMA modular.

 

 

 

Tags: , , ,