Jak jsem objevil nejhezčí školu v České republice

Jak jsem objevil nejhezčí školu v České republice

Někdy je cesta lektora hodně strastiplná. Onen listopadový den jsem strávil přes deset hodin ve vlaku, když jsem se blížil kolem půlnoci k Chomutovu. Trochu strašidelné bylo, že jsem byl ve vlaku úplně sám, celá souprava byla opuštěná a průvodčí někam zmizela. Můj podivný dojem z města Chomutov se posílil i ubytováním: hotel Chicago (patřící prý opravdovému mafiánovi) byl v hodně pochmurném tónu. Do toho hustě pršelo a připadal jsem si jako v nějaké noir detektivce. Už jen chyběl led v mé sklence bourbonu.

Strašidelný vlak – na jedné straně nikdo….

…na druhé straně také nikdo.

Hotel Chicago nemá příliš vřelou atmosféru.

Je to stylové, pro deštivou noc jako stvořené.

 

 

 

 

 

 

Jenomže druhý den jsem se ocitl v nejhezčí škole České republiky! Soukromá ZŠ Duhová cesta v Havlíčkově ulici má své třídy nazvané podle měst – a podle toho to tam také vypadá. Na návrhu a realizaci interiéru se podílejí samotní žáci. No, jen se podívejte a řekněte: mohli byste si poničit podobnou třídu, kdybyste v ní byli žáky? Můžete si představit mé nadšení, když skvělá paní ředitelka dala pokyn, abychom se „místo semináře v Londýně přesunuli do New Yorku“.

Školíme se v New Yorku!

Gondoly v Benátkách

Stěny v Římě

Pařížská třída

 

 

 

 

 

 

Nemusíte se přitom bát, že by škola přišla o žákovské produkty: stěny chodeb jsou jimi doslova posety a i v třídách se pro ně najde místo. To je podle mých zkušeností jeden z největších rozdílů mezi interiéry státních a soukromých škol. U těch soukromých hrají chodby velkou roli: jsou zde nejen relaxační koutky, galerie a další věci, ale často i schůdky, které slouží jako sedačky pro obecenstvo nebo se chodby změní rovnou v učebny.

Nyní jsme v Japonsku

Učitelé i žáci si jednostolky pochvalují

Japonci a technika – to k sobě patří

V Japonsku žije roztodivná zvěřena

 

 

 

 

 

 

Zatímco druhý stupeň má třídy pojmenované městy – London, New York, Benátky apod. – první stupeň má názvy jiné: džungle, nádraží atd. Paní ředitelka a všichni učitelé se musí jistě stále vnitřně usmívat, když třeba žáka posílají se vzkazem „do džungle“.

Džungle je chloubou školy…

…byla to první takto upravená třída samotnými žáky

Žáci i obtiskávali reálné rostliny

některé ve třídě samy rostou

 

 

 

 

 

 

Už jen bonbónkem na dortu, zato pořádným, byl můj pohled z okna na dvůr, kde jsem spatřil (za vydatného přispění rodičů) zrekonstruované hřiště.  Velmi ochotná paní ředitelka mne provedla některými třídami a já se ještě podělím o tu pravděpodobně nejpovedenější: Londýn.

Vítejte v Londýně!

Londýn 02

Londýn 03

Londýn 04

 

 

 

 

 

V této škole bych překvapivě nechtěl být učitelem, ale jen z jednoho důvodu: protože nejdříve bych tu chtěl být žákem!

 

 

Tags: , ,