Děti jsou doma IX: Co mají dělat rodiče?
Při nedávném webináři jsem dostal otázku: co by nyní měli dělat pro vzdělávání svých děti rodiče? První úkol už je jasný – filtrovat to, co se na některé žáky valí za školy. Být dobrým motivátorem, ale zároveň odmítnout roli dozorce nucených prací nebo pomocného učitele. Aby rodič nyní obvolával své kamarády inženýry, protože potřebuje pomoc s matematickými úkoly svého syna v osmé třídě, je nepřijatelné. Kromě této obrany jsou ale i další věci, které může rodič pro vzdělávání svého dítěte dělat. Nebude to objevování žádné Ameriky, ale pro úplnost vyjmenuji několik oblastí:
Domov jako dílna. Dobrá příležitost je zapojit děti do domácích činností rodičů. Od vaření pro práci v garáži nebo na zahradě, přichází čas domácího kutilství. Nemusím zmiňovat, že prvek zábavné činnosti platí i tady: pro dítě je samozřejmě zajímavější zdobit pizzu než umývat nádobí. I k tomu druhému přirozeně může dojít, ale jen jako důsledku té předchozí zábavné činnosti. I menší děti mohou dělat obložený talíř nebo vymýšlet ingredience do poháru. Co se zahrady týká, ta je přece školou sama pro sebe.
- Společenské hry. Jak zábavnou věcí může být naučit někoho hrát šachy, jsem zmiňoval v předešlém blogu. I mnoho dalších her v sobě skrývá vzdělávací prvky, a tím nemyslím jen znalostní hry typu „Kvízy do kapsy“ nebo „Umí prase létat?“. I velké a ověřené evergreeny posilují potřebné dovednosti a znalosti. Takový „Ticket to Ride“ je spojením zeměpisu a dopravy, v „History of World“ můžete různými etapami provést 40 různých civilizací a o matematické gramotnosti v různých variantách „Monopolů“ / „Dostihů a Sázek“ ani nemluvě. Takové hry představují hodiny a hodiny vzdělávání velmi atraktivní formou. Jsou jich desítky, stovky.
Kreativní činnost. Máte doma papír, pastelky, nůžky a lepidlo? Pak máte všechno, co dítě potřebuje pro ztvárnění čehokoliv: od rakety pro palác pro svého létajícího jednorožce. A úplně nejlepší bude, když tyto kulisy ožijí nějakým příběhem, které vám dítě představí nebo kterého se sami budete účastnit. Kolíčky, papírová lepící páska a rourky od toaletního papíru mohou být lepší zábavou než to nejdražší Lego. Ale tím nechci nijak Lego hanět, jeho čas musí také přijít!
- Kulturní kapitál. Nepřišel také čas na nějaké to předávání rodinného „kulturního kapitálu“? Kdy jindy je lepší čas strčit své ratolesti do ruky nějakou vaši starou verneovky, mayovku nebo „Příběhy vikinga Vika“? Není právě tenhle večer skvělý na to udělat si nějakou dobrotu a podívat se, nakolik zábavná je dneska pro vaše děti „Cesta do pravěku“? Otevřete staré bedny s angličáky, udělejte šaty na panence po babičce, zkuste předat svým dětem něco ze svého dětství.
Využijte přírodu. Doufejme, že máte možnost jako rodina vyrážet co nejvíce do přírody, nabrat nějaký ten kyslík a odpočinout si. Můžete při těchto procházkách děti ignorovat nebo jen na půl oka sledovat, jestli si klackem nevypíchnou oči, ale lepší možností je zapojit je do her a improvizované výuky. Přírodniny je skvělé využít na výtvarnou činnost doma, ale je také možné udělat si mechovou zahrádky, sledovat, jak si vedou poupata nebo vytvořit základ pro budoucí herbář. Říkejte dětem, jaké rostliny a zvířata je v přírodě obklopují, natrhejte maliník nebo kopřivy do čaje, vezměte si kůru na výrobu loďky. Vana může být mořem, to nevíte?
- Nechte dítě i relaxovat. Někteří žáci si stěžují, že práce na úkolech jim nyní zabírá více času, než v běžný školní den. Pokud se jako rodič necítíte dostatečně silní v kramflecích, abyste jim toho polovinu úkolů vyházeli z okna, myslete alespoň na odpočinek svých dětí. Není nic špatného na tom, když si dítě poslechne něco ve sluchátkách, zahraje si na počítači hru nebo se podívá na tabletu na svého oblíbeného youtubera. Projevte zájem, ale nechte své dítě žít. Je to také jenom člověk.
První část: několik zásad dobré výuka doma.
Druhá část: Vytěžme pozitiva homeschoolingu!
Třetí část: Zeměpisná vsuvka.
Čtvrtá část: Poučení z krizového vývoje
Pátá část: Sonáta pro Petru aneb občanka, biologie, zeměpis
Šestá část: 10 skvělých postů + jeden důležitý
Sedmá část: Deset zásad v TV Nova
Osmá část: Poradna pro mladší i pokročilé