Porušuje Michaela Veselá autorská práva?
Od té doby, co jsem napsal recenzi na neuvěřitelně hloupý a nepedagogický webinář Michaely Veselé respektive organizace „Společně k bezpečí“ (ten ironický název!) a pak i recenzi na ten druhý, dostávám dopisy od jejiho právního zástupce. Nejprve to byl hezký dopis o GDPR (kdy nesmíte zvěřejnit fotku lektorky s jejím jménem), poté mi začali zasílat faktury za shlédnutí webináře a účtovat mi jako jednotlivci částku za celou školu. 🙂 To je samozřejmě nekalá obchodní praktika neboť jednání podnikatele zde viditelně nedosahuje potřebné míry profesionality, kterou byste mohli od podnikatele rozumně očekávat. Cituji: „Kdyby totiž podnikatel jednal s dostatečnou profesionalitou, a vy jste měli dostatek informací a klidu si celou koupi rozmyslet, dost možná byste se rozhodli jinak“. Pokud se připojíte na webinář, kde nejsou informace o ceně a další údaje, je to viditelně klamavá praktika. Jak je psáno: „pokud nějakou důležitou, pro vaše rozhodnutí potřebnou, informaci záměrně neuvede, anebo zapomene uvést, a může to mít vliv na to, zda si zboží či službu objednáte„. Ale ne o této legrační šikaně bude dnes řeč. Ale o tom, že mě velmi zarazilo, že Michaela Veselá používá pro svá směšná vystoupení figurku Angry Birds.
Jak bylo uvedeno ve článku Marketing a Media: „Čím dál populárnější jsou také motivy z počítačových her, např. Angry Birds. Z prodeje práv generují víc než z prodeje her samotných. Že se nabyvatelům licencí vyplatí na tyhle nové hvězdy sázet, dokazují výnosy společnosti Olvi, která prodeje nealkoholických nápojů v r. 2013 zvýšila o 85 % oproti roku 2012 právě díky limonádám s rozzlobenými ptáky.“ Je jasné, že Michaela Veselá se snaží zvýšit bídnou úroveň svých webinářů loutkohereckým představením s populárními Angry Birds. Dává to smysl: „angry“ znamená „naštvaný“ a také Michaela Veselá je naštvaná na žáky a svět kolem sebe. Jenomže se ptám: jestlipak zaplatila licenční poplatky? Myslí si snad, že může veřejně využívat ke svému obohacení Angry Birds – a to jen tak? Vždyť (jak bylo uvedeno ve článku redaktorky Jany Niedermeierové v Hospodářských novinách), „finská společnost Rovio, která stojí za oblíbenou hrou Angry Birds, vydělává podle serveru Quartz více na produktech s logem naštvaných ptáčků než na samotné hře. Podle The Wall Street Journal tvořily v roce 2013 peníze z prodeje licencí pro merchandise Angry Birds téměř polovinu zisku firmy„.
Takže vyzývám organizaci Společně k bezpečí, aby zaplatila licenční poplatky a Michaelu Veselou, aby přestala se svými maňáskovými výstupy a stupidními webináři. Děkuji za všechny fanoušky Angry Birds a příznivce kvalitního vzdělávání.