Na návštěvě v Montessori 3: zahrada

Na návštěvě v Montessori 3: zahrada

V předchozích dílech miniseriálu jsem se věnoval 1) rozdílům a 2) výuceMontessori škole. Někoho možná napadne, že text o zahradě by se hodil spíše pro prezentaci nějaké Lesní školky. Ale právě zahrada zdejší školy dobře ilustruje principy Montessori a může být dobrým srovnáním s tím, co se děje na pozemcích běžných veřejných škol. Takže: na všem, co na zahradě je, se žáci výrazně podíleli, jak námětem, volbou nebo prací, ale nejčastěji vším dohromady. V tomto případě fotografie mluví nejjasněji, takže jen v bodech:

Sami žáci vše stavěli a parádně si to užili. Vedle žáci běžné ZŠ na hřišti čutali do míče, zatímco Montessori žáci stavěli střechu. Kouzelná parabola.

Slaměno – hliněná učebna: postavená žáky, učiteli a rodiči. Překvapivě žáci nebyli ti, co jen „patlali“ hlínu, ale právě ti, kteří dělali dřevěnou kostru, včetně střechy, schody, terasu atd. Pavilon se využívá k výuce jako učebna a má i další využití. Třeba jako zázemí zdejšího slavného školního jarmarku.

Rozestavěná kuchyň a jídelna: tentokrát vše stavějí samotní žáci, včetně trámů ve výškách. Kuchyně a jídelna poskytne zázemí příměstským táborům, které se tu pořádají. Stejně jako kompostovací WC, které žáci tentokrát nepostavili, ale „pouze“ smontovali. Je tu umělé jezírko s čerpacím systémem, které má pro rostliny i živočichy důležitou roli.

Úly, o které se žáci starají v kroužku, dodává med jak do kuchyně, tak i na školní jarmark. Na zahradě je i hmyzí dům, na kterém se žáci učili stavět s hlínou. Je tu i pec se střechou (postavenou žáky), chystá se místo i pro pravou jurtu.

Na hmyzím domečku se žáci učili používat hlínu a slámu jako stavební materiál

Vybudované jezírko je pro zahradu důležité

Tento kompostovací záchod žáci sami nepostavili. „Pouze“ jej smontovali.

Zato budoucí venkovní kuchyni a jídelnu opět staví žáci od první do poslední třísky

 

 

 

 

 

 

 

Rozhodování žáků o zahradě dobře ilustrují i drobné záhonky. Žáci chtěli jahody a zasadili je na vyvýšenině, kde se jim nedařilo (a zůstalo po nich jen jméno: „Jahodový kopec“). Nyní jsou jahody na jiném místě, kde se jim daří lépe a snad nějaké i vyrostou. To samé ředkvičky nebo malý květinový záhonek: jsou to volby žáků, které vyústily v nějakou činnost a následnou péči. A těch plánů do budoucnosti! Proto je na zahradě i otočený člun (což bude nejspíše prolézačka) nebo mezera v plotě (reprezentativní brána, vstup do zahrady). Ale pokud si to nějaká třída nevezme za své, nikdo je do toho nutit nebude. Zahrada, stejně jako učebna nebo školní třída, nejsou místem nucených prací.

Žáci se starají i o úly, které produkují desítky litrů medu.

Pec i se stříškou je další dominantou zahrady

Žáci chtěli na zahradě květinky, tedy si zasadili květinky.

Bývalé žákyně vyrobily informační tabuli.

 

 

 

 

 

 

A takto by to mělo být: zahrada se stala velkou laboratoří, stavebnicí, hernou i učebnou.

Posledním dílem bude text o 4) aktualitě.

A jdeme se učit!

Tags: , , ,