Recenze: Pedagogický diář

Recenze: Pedagogický diář

Dneska se podívám na předmět, který by mohl pro učitele být vítaným pomocníkem: Pedagogický diář. A rovnou zdůrazňuji, že nejde o zápisník na známky, ale o diář, tedy plánovací kalendář. Má své klady a zápory a já se nebudu tajit ani jedním. Jednou ze zásad práce Líného učitele je, aby žáci dávali a dostávali vyvážené hodnocení. Kritiky se není třeba bát, neboť právě ta nás vede ke zlepšení. A samozřejmě u předmětů toho typu je jasné, že celé posuzování je subjektivní a to, co já mám za plus, může pro někoho být mínus a naopak.

Nejdříve se podívám na klady, kterých není málo!

Diář obsahuje to, co jsem vždycky hledal, než jsem se dal elektronickou cestou: má jak rozkládací stránku s celoročním kalendářem, tak i stránky s jednotlivými měsíci a také řádky pro jednotlivé dny. Takže například v celkovém přehledu dobře hledáte volné termíny, v měsíčním zapisujete třeba školní akce a do jednotlivých dnů zaznamenáte podrobnosti. Geniální!

Diář má mnoho skvěle promyšlených stránek. Namátkou:

Stránka s sebeplánováním učitele, kde jsou mu kladeny otázky typu: „Co nového si přečtu“ nebo „Jaký zážitek dareji svým žákům?“ či „Na které události se těším?“

Jsou tu reflektivní karty typu „Co provonělo moji práci“ nebo „Kdy jsem zažila horké chvíle?“

Stránka se sebehodnotícími otázkami, třeba „Co chci prožít znovu?“ nebo „Na co ráda vzpomínám?“.

Stránka s devatenácticentimetrovým metrem.

Stránky s barevnými nálepkami, která skvěle umožňují realizaci záložek a zajímavou vizualizaci označování diáře.

Kapsa z tvrdého papíru na volné lístky a útržky.

Diář také obsahuje hodně volných stránek (ať čistých, linkovaných nebo čtverečkovaných) na volné použití. Na mnoha stránkách jsou zajímavé, motivační a inspirující citáty. Na jiných zase odkazy na zajímavé kurzy a školení, od Montessori až po Asociaci lesních MŠ. Na dalších zase různá učitelské desatera a podobné věci.

Je tu i vložený kalendář inspirativních akcí, který lze třeba přišpendlit na nástěnku sborovny nebo kabinetu.

 

 

 

Další kategorií jsou věci, které byste hodnotili kladně, ale z nějakého důvodu to úplně nejde:

Diář je přepnutý cool gumičkou, která brání rozevírání a můžete si za ní i zastrčit propisku. Ale tato gumička není připevněna k diáři, je volně, takže jsem ji už za dva dny ztratil.

Součástí jsou i antistresové omalovánky, což je prima nápad. Jenomže tyto kresby (na rozdíl od jiných autorů a vydavatelů) jsou pro tento účel nevhodné, příliš zahuštěné a navíc působí negativně až psychoticky, jako nějaké satanistické okultní kresby.

Je fajn, že různé stránky jsou podle svého účelu z různého druhu papíru, ale to způsobuje, že se diářem špatně listuje.

Systém kroužkové vazby sice umožňuje do budoucna nákup pouze nového obsahu, ale na obalu tohoto typu budou přibývat skvrny (třeba od čaje nebo od kafe), takže se bude esteticky horšit.

 

 

 

A máme tu i rezervy:

Celý diář je tištěný slabou černí a často i nevhodně malým písmem, takže osobně mám problém leccos přečíst.

Pro někoho důležitým prvkem bude i velikost a váha a za mě je to diář nyní až moc objemný.

Resumé: celkově tedy hodnotím převážně kladně, ale je na každém učiteli (nebo řediteli), jak zhodnotí poměr cena / užitek. To platí vždycky, ať už kupujete traktor, fotbalového hráče nebo pedagogický diář.

Máte zájem o Pedagogický diář a další informace? Není nic lehčího, než jít přímo ke zdroji!

 

UPDATE: Z každého prodaného Pedagogického diáře putuje 200 Kč na projekt „Lepší škola pro všechny“, který podporuje české děti ohrožené chudobou a zvyšuje jejich vzdělávací šance.

UPDATE č. 2: Byl jsem poučen, že „desky z „veganské kůže“ mají i tu výhodu, že se dají prát (s ohledem na kroužkovou vazbu pouze v ruce) – skvrn od kávy atp. se tedy velmi jednoduše zbavíte“.

Tags: ,