Rockeři školu nemají rádi

Je zajímavé, že jakmile rockeři zpívají o škole, většinou ji neukazují v nejlepším světle. Samozřejmě, někdo může prohlásit: „jsou to jen rockeři, ti určitě nebyli vzorní žáci!“ Jiní by ale mohli kontrovat: „Šlo o talentované a kreativní žáky, jak to, že právě takoví se proti škole bouřili?“ Navíc třeba THE BEATLES nebyli žádní poškoláci a přesto v písni „Getting Better“ zpívají: „Ve škole jsem byl věčně naštvanej / Učitelé, co mně učili, nebyli nijak senzační / Omezujete mě, děláte si se mnou, co chcete / Zahrnujete mě svými pravidly (hloupými pravidly)“.
Co potom věční potížisté, punkeři RAMONES? „Nenávidím učitele a ředitele!“ A nezbední VAN HALEN? „Učitelko, přestaň vřískat!“ A co zpívá rocková legenda ALICE COOPER ve své slavné hymně školáků „Schools Out“? S jakou radostí celé roky vyzpěvuje s plným stadiony fanoušků: „Škola zavřela na léto / Škola zavřela navěky / Škola se rozpadla na kusy / Už žádné tužky / Žádné další knihy / Žádné další nevraživé pohledy učitele!“
Z této tradice nevybočují ani české spolky, jako je STO ZVÍŘAT (v písni „Škola“ zpívají: „Vždyť základní instinkt ti říká, že škola nás stejně dennodenně ničí a teď už víš, co se tě týká, že prostě máš v tomhle stádu držet řadu, zůstat vzadu a nic víc“) nebo WANASTOVY VJECI (v písni „Škola je kráva“ zní: „Škola je tu a všechno podělá, hlavu ti zavře, mozek rozdělá“).
Nejslavnější protiedukační píseň je však z Anglie, od PINK FLOYD. Slavná „Another Brick In The Wall (part 2)“ byla jedničkou na hitparádách v desítkách zemí a se stejným úspěchem ji využilo množství organizací, kterým se nelíbilo školství v jejich zemích. Skladbu doprovází působivé video, které dopad nelítostných slov ještě násobí.
„Nepotřebujeme žádné vzdělání
Nepotřebujeme žádnou kontrolu myšlenek
Žádný sarkasmus ve třídě
Učitelé nechte ty děti být
Hej! Učitelé! Nechte ty děti být!
Tak jako tak je to jenom další cihla ve zdi
Tak jako tak jsi jenom další cihla ve zdi“
Nikdy mi nevymizí z hlavy nápěv písně ani slova, stejně tak scéna ze seriálu IT CROWD, kdy po Royově zpěvu „We don’t need no education“ – tedy „Nepotřebujeme žádné vzdělání“ – zvolá Moss: „Ale potřebuješ! Právě jsi použil dvojitý zápor!“
Snad nejpůsobivější výpovědí je ale píseň jiná, také od PINK FLOYD a také z desky „The Wall“, s ironickým názvem „The Happiest Days Of Our Lives“.
„Když jsme vyrostli a přišli do školy
Byli tam jistí učitelé, které jsme tak štvali
Že nás zraňovali, kdy jen mohli
Svým smíchem čemukoliv
Co jsme udělali
A pohrdáním každou naší slabinou
Jakkoliv pečlivě dětmi skrytou“
Doufám, že nechceme být takovými učiteli. Nechceme učit v takové škole a už vůbec nechceme, aby nás takto děti vnímaly. Chceme učit ve škole, kde se žáci učitelů nebojí a mají je rádi. Texty, které vytvářejí, pak mají rozpustilost, která je milá, přirozená a potřebná.
Džudo, box, plavání, máme pětku z chování
Učitelka omdlela, na skateboardu odjela
Nevybrala zatáčku, rozbila si klapačku…